Giriş Yap
Giriş Yapmak İçin Formu Doldurun

Sıkça Sorulan Sorular

SSS
1. Site Hakkında Genel Sorular:

Ciks.NET, chat ve sohbet odaları bulunan IRC tabanlı platformdur. İnsanların internet üzerinden sosyalleşmesi ve ücretsiz arkadaşlık edinmesi için kurulmuştur.

Günümüzün teknolojisi ile eskiden internet kafelerde kullandığımız mirc script'e gerek kalmadan, web ve mobil tabanlı olarak anlık mesajlaşma sağlanmaktadır.

Sitemizin kullanıcılarına tamamen ücretsiz hizmet vermesi ve adil yönetilmesi, diğer platformlardan ayrılan en büyük özelliklerdendir.

2. Üyelik ve Giriş İşlemleri:

/nickserv register şifre [email protected], gibi komut kullanabilir yada giriş yaptıktan sonra #nickserv kanalına giriş yaparak yetkililerden ücretsiz destek alabilirsiniz.

Ciks.NET kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmez, site özelliklerinde yaralanmak tamamen ücretsizdir.

Kullanıcı adı ve şifre giriş yapmak için yeterlidir. Kullanıcı adınız kayıtlı ise /nickserv identify şifre komutunu kullanabilirsiniz.

Unuttuğunuz şifreyi tekrar kullanabilmek için #NickServ kanalına giriş yaparak yöneticilerimizden destek isteyebilirsiniz.

4. Sohbet Odaları ve Konular:

Genel Sohbet Odaları, Radyo Sohbet Odaları ve Oyun Sohbet Odaları olarak 3 farklı sohbet odası kategorisi bulunmaktadır.

#Sohbet kanalında arkadaş edinebilir, #Radyo kanalında radyo dinleyebilir, #Oyun kanalında ise oyun oynayabilir puan toplayıp diğer kişilerle yarışabilirsiniz.

#Help kanalından destek alabilir yada kendiniz anlatacağımız adımlarla sohbet odaları oluşturabilirsiniz. Sohbet odaları oluşturmak için önce oluşturacağınız kanal ismini belirleyin. Belirlediğiniz kanal ismi olan kanala giriş yapın ve kanalın daha önce kimse tarafından kayıt edilip edilmediğinden emin olun. Komut kullanarak /cs #kanalismi info şeklinde de kontrol edebilirsiniz. Kendinize özel sohbet odaları oluşturmak için: /Chanserv register #kanalismi şifre [email protected] komutunu uygulayabilirsiniz.

5. Güvenlik ve Gizlilik:

Otomasyon sistemler, Sunucu taraflı sistemler, Anlık sistemler ve canlı insan olan Güvenlik Departmanımız sizin güvenliğinizi sağlamaktadır. Size düşen sadece anonim olarak sohbet etmeniz ve kişisel bilgilerinizi kimse ile paylaşmamanız.

Çok detaylı bir gizlilik politikası sunmaktayız bunun için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Güvenlik departmanımız özel ve tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. Otomasyon ve akıllı sistemler ile sizlerin görmeden engellediğimiz bir çok kötü niyetli uygulamayı bertaraf etmekteyiz. Sizin güvenliğiniz için sürekli çalışmaktayız...

6. Teknik Sorunlar ve Destek:

İlgili konunun yöneticileri ile iletişime geçebilirsiniz. İlgili konular ve departmanlar aşağıdaki maddede belirtilmiştir.

Kanallarla ilgili desteği #ChanServ, Kullanıcı adı ile ilgili desteği #NickServ, Adminlikle ilgili desteği ise #OperHelp Kanalından alabilirsiniz.

Kullanıcı adı kayıt ve şifrelenmesi ile ilgili genelde sorunla karşılaşılıyor. #NickServ kanalından kullanıcı adınızı kaydetmek için gerekli komutu öğrenebilirsiniz.

7. Kurallar ve Etiket:

Türkiye Cumhuriyeti Kanun ve Hükümleri geçerlidir. Sitemizin, huzuru ve güvenliği sağlamak için al almış olduğu kararlar ve kurallarda mevcuttur. Bu kuralları !kurallar komutu ile öğrenebilirsiniz.

Sosyal hayatta kullanılan etik kurallar burada da geçerlidir. Siyaset, kişisel bilgileri paylaşmak, hakaret ve rencide edici davranışlarda bulunmakta yasaktır.

Kullanıcılar, kurallar uymayan kişiler için her koşulda ücretsiz olarak #OperHelp kanalından teknik destek alabilir. Gerekli teknik yaptırımlar tarafımızdan uygulanmaktadır.

8. Etkileşim ve Sosyal Özellikler:

Ciks.NET üzerinde bulunan global sohbet odalarında ne kadar çok mesajlaşmada bulunursanız, o kadar çok arkadaşlık ve etkileşim sağlarsınız.

Kullanıcı isimlerinin üzerine gelerek tıklama yaptığınızda özel görüşme penceresini açabilir ve özel mesajlaşma başlatabilirsiniz. Sitemizde bulunan bütün işlemler ücretsizdir kimse sizden ücret talep etmez.

Sohbet odalarının en temel özelliklerinden biri olan etkinlik faaliyetleri sizlerin daha keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır. Sitemizde #Radyo, #Oyun, #Kelime gibi çeşitli etkinlik kanalları vardır. Bu kanallarda müzik dinleyebilir ve DJ'lerden istek isteyebilirsiniz aynı zamanda soru cevap şeklinde olan oyun ve kelime kanallarında sorulara yanıt verebilir bilginizi pekiştirebilirsiniz.

9. Gelişmiş Özellikler:

Sitemizde gelişmiş özellik sistemleri mevcuttur. Sizleri koruyacak koruma botları, sizlerin eğlenmesini sağlayacak yarışma botları, keyifinizin yerine gelmesi için radyo özelliği gibi bir çok özellik bulunmaktadır.

Evet, Cep telefonu, Tablet, Bilgisayar gibi cihazlardan erişim mümkündür. IOS ve Android tabanlı akıllı cihazlarınızdan sorunsuz ve ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz.

10. Moderasyon ve Raporlama:

Moderasyon ve Raporlama oldukça detaylı olarak ele almış bulunmaktayız. Birden çok farklı departmanımız ve burada birden çok moderatörümüz, operatörümüz bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Admin moderasyonuna: #OperHelp kanalındaki yetkililer, Nick Moderasyonuna: #NickServ kanalındaki yetkililer, Kanal Moderasyonuna: #ChanServ kanalında yetkililer, Komutlarla ilgili moderasyona ise #Help kanalındaki yetkililer müdahale etmektedir.

Hangi konu ile ilgili şikayet veya raporlama talebiniz var ise #OperHelp kanalından bilgi alabilirsiniz, sizi gerekli departmanlara yönlendireceklerdir.

Bütün yöneticilerimiz #OperHelp kanalında bulunmaktadır buradan bütün moderatörlerimize ulaşabilir, iletişim kurabilirsiniz. Yöneticiler sizler için var lütfen çekinmeden istek talep ve şikayetlerinizi iletin.

12. Sohbet Güvenliği:

İsim, Soyisim, Telefon numarası, Adres, Kredi Kartı Bilgileri ve size özel kişisel bilgilerinizi kesinlikle 3. bir şahıs ile paylaşmayın. Hiç bir yetkili sizden kişisel bilgi talebinde bulunmaz ve anonimliğinizi korumanız için sitemiz içerisinde kişisel bilgi paylaşımı yasaklanmıştır.

Genel gizlilik ilkesini benimsediğimiz için ikili olarak özel görüşmeleriniz hiç bir şekilde kayıt altına alınmamaktadır. Bu sebeple şikayetçi olduğunuz veya olacağınız durumlarda, ekran kaydı ve text log olarak gerekli şikayetlerde bulunmanız gerekmektedir.

Kanal yöneticilerine, operatörlere, adminlere bildirebilirsiniz. Bu yetkililere #OperHelp Kanalından ulaşabilirsiniz.

13. Etkinlik Takvimi ve Tematik Günler:

Sitemiz üzerinde yapılan veya yapılacak etkinlikler, etkinlik günü gelmeden 7 gün öncesinden bütün kullanıcılarımıza bildirim olarak iletilir.

Yılbaşı, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, 29 Ekim, 30 Ağustos, 10 Kasım gibi günlerde özel etkinliklerimiz bulunmaktadır.

Etkinliklere katılmanız yeni arkadaşlıklar edinmenizini sağlar bunun yanı sıra çeşitli yetkiler ve özellikler hediye etmekteyiz. Bu özellikler sayesinde daha görünür ve etkin bir şekilde sitemizi kullanabilirsiniz.

16. Sosyal Medya Entegrasyonu:

Hayır, sitemiz hiç bir sosyal medya platformu ile entegre bağlantılı değil. Bu tür entegreli sistemlerde kişisel bilgileriniz sosyal medya sitelerine aktarılıyor ve girişlerinizi kolaylaştırıyor. Ancak bu işlem bütün bilgilerinizi farklı firmalara aktarıyor, sizin güvenliğiniz bizim için önemli olduğundna, biz buna karşıyız. Sitemiz hiç bir 3. firma şahıs yada şirkete kişisel bilgi ve verilerinizi aktarmaz, güvenliğinizi en üst düzeyde korur.

Hayır, girişler sadece Ciks.NET üzerinden güvenli bir şekilde sağlanmaktadır.

Kullanıcılarımızın sıkça sorduğu soruları ziyaretçilerimize fikir vermesi açısından toparladık.

Hayır, Ciks.NET 'e ait bütün servis ve hizmetler tamamen ücretsizdir, hiç kimse sizden kullanım ücreti talep etmez.


Evet, sitemize 18 yaşından küçük, reşit olmayan bireylerin girmesine müsaade etmemekteyiz.


Hayır, üyelik veya kişisel bilgi talebinde bulunmadığımız gibi kullanıcı adınızı rumuz (Örnek: Rebellion) olarak (anonim) kimsenin sizin kişiler bilgilerinizi bilemeyeceği şekilde almanızı tavsiye ediyoruz.


Evet, sunucu yöneticilerin uyarılarını dikkate almanız gerekmektedir. 18 yaşından küçüklerin sunucumuza girmesi, telefon numarası, adres, isim ve soyisim gibi kişisel bilgiler paylaşmak, Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca suç sayılacak davranışlarda bulunmak, sunucu içerisinde reklam yapmak ve başkalarını rahatsız edecek davranışlarda bulunmak yasaktır. Giriş yaptığınızda bu kuralları yöneticilere ulaşarak sorabilirsiniz. Yöneticilere ulaşmak için #OperHelp kanalına giriş yapmanız gerekmektedir.


Evet, sunucu içerisinde görev alabilir yetkili olabilirsiniz. Kanal yöneticisi, kanal süper operatörü, kanal operatörü veya Admin ya da DJ olabilirsiniz. Yetkinliklerinize göre çeşitli departmanlarda operatör ve üst yönetici olarak aramıza katılabilirsiniz.


Konuşma penceresi açıkken ignore butonunu kullanarak engelleyebilir, #OperHelp kanalındaki yetkililere ulaşarak durumu anlatan konuşma kayıtlarını (log) paylaşıp gerekli uyarı ve işlemin yapılmasını talep edebilir, bu konuda destek alabilirsiniz. Bu sayede istemediğiniz mesajlar almaz rahat bir şekilde sohbetinize devam edebilirsiniz. Bu konuda hassas olduğumuzu, sizin huzurlu bir şekilde sohbet etmenizi sağlamak için elimizden gelenin en iyisini her zaman yaptığımızı bilmenizi isteriz.